1
/
of
1
Brand:
Bosch Rexroth
Biến tần Bosch Rexroth 15 KW (20 hp) 3 pha, VFC5610, R912005106
Biến tần Bosch Rexroth 15 KW (20 hp) 3 pha, VFC5610, R912005106
Regular price
20.113.000 VND
Regular price
Sale price
20.113.000 VND
Quantity
Hoặc gửi email trực tiếp: SKF@nguyenxuong.com
VFC5610 dải công suất từ 0.4 kW đến 250 kW (và hơn nữa trong tương lai). Với thuật toán điều khiển nâng cao SVC (Sensorless Vector Control), cùng với những đặc điểm tính năng như VFC3610, VFC5610 phù hợp cho các ứng dụng cơ bản trên 22kW và các ứng dụng cần động cơ khởi động mạnh mẽ hơn, giữ lực mạnh mẽ như trục chính của máy công cụ (tiện, phay, bào), máy nén khí trục pít-tông (piston), các ứng dụng mà thông số điều khiển ngoài tốc độ, còn có lực căng, lực xoắn trục của động cơ. VFC3610 đạt chứng chỉ tiêu chuẩn CE và RoHs
| THÔNG SỐ KỸ THUẬT | |
|---|---|
| Ordering Part number | R912005106 |
| Type Code | VFC5610-15K0-3P4-MNA-7P-NNNNN-NNNN |
| Serie | VFC5610 |
| Control Type | Sensorless Vector, V/F |
| Input Voltage | 3 AC 380 - 480 V |
| Output Power (KW) | 15 |
| Output Current (A) | 32.4 |
| Dual-Rating ND/HD | YES. Up to 1 level in ND |
| Overload | HD: 150 %, 60 s ND: 120 %, 60 s |
| Speed Range (Hz) | 0…400 |
| Speed Regulation | '04:20 |
| Start-up Torque | 0.5Hz @ 200% |
| Control motor type | Asynchronous Motor |
| Brake chopper | Internal |
| Brake Resistor | 40Ω 1560W . Brake Ratio 10%. For other ask Bosch Rexroth |
| Ventilation Fan | Removable cooling Fan |
| Internal DC Reactor - Line Choke | Without |
| Internal EMC | Without |
| DC Bus Terminal | Have |
| Cold Plate | IP20 |
| Keypad | Detachable 7 segment standard display (5 digits). Copy Unit |
| Firmware | General firmware |
| Safety Torque Off Function (STO) | Without |
| Analog Input - AI | 2 AI @ 0…10 V or 0…20 mA |
| Analog Output - AO | 2 AO @ 0…10 V or 0…20 mA |
| Digital Input - DI | 5 DI - NPN/PNP@ 24V 4mA / 12V 8mA 5th DI support pulse max 50kHz |
| Digital Output - DO | 1 DO @ 30VDC, 50mA or Pulse max 32kHz |
| Relay Ouput -RO (Ta, Tb, Tc) | 1 RO @ 250 VAC, 3A / 30VDC, 3A |
| Multi-Speed/Simple PLC | YES-16 Stages |
| PID Control | YES |
| Communication | ModBus 485 |
| Optional I/O Card | YES - 4DI, 1AI, 1AO, 1OC,1 relay output |
| Optional Relay Output Card | YES - 4 RO, 250 VAC, 3 A/30VDC, 3 A |
| Optional Communication Card | YES - PROFIBUS DP, CANopen |
| Optional Encoder Card | Not Support |
| Size WxHxD (mm) | 150x283x233 |
| Weight (kg) | 5.7 |
| Mounting | Wall, Side by Side |
| Rated Ambient Temperature | 40 ℃ |
| Certificate | CE, EAC |
| Application | Medium to big machine: industry mixer, CNC machine, extruding equipment, machine tool, food packing |
| Connect to PC | YES-USB Type B |
Download Bosch Rexroth Datasheet R912005106
Download Bosch Rexroth ConverterWorks Software
Tại sao nên dùng biến tần Bosch Rexroth
Share
