Biến tần Bosch Rexroth 0.75 KW (1 hp) 1 pha, EFC5610, R912005740
Regular price 6.142.000 VND
Regular price Sale price 6.142.000 VND
Sale Sold out
Quantity
Hoặc gửi email trực tiếp: SKF@nguyenxuong.com
EFC5610 là phiên bản nâng cấp của VFC5610, có dải công suất từ 0.4 kW đến 160 kW (và hơn nữa trong tương lai). Với thuật toán điều khiển nâng cao SVC (Sensorless Vector Control), nghĩa là phù hợp cho các ứng dụng điều khiển hai thông số của động cơ: Tốc độ và Lực quay của đầu trục động cơ. Ví dụ như: Máy công cụ, máy đóng gói, máy in, máy cắt…Nâng cấp đáng chú ý so với VFC5610:
Ø Có bộ lọc nhiễu điện từ bên trong biến tần (EMC filter)
Phù hợp cho các ứng dụng yêu cẩu cao về an toàn.
THÔNG SỐ KỸ THUẬT
Ordering Part number R912005740
Type Code EFC5610-0K75-1P2-MDA-7P-NNNNN-NNNN
Serie EFC5610
Control Type Sensorless Vector, Vector Control with Encoder, V/F
Input Voltage 1 AC 200 - 240 V
Output Power (KW) 0.75
Output Current (A) 4.1
Dual-Rating ND/HD NO
Overload 150 %, 60 s; 200 %, 1 s
Speed Range (Hz) 0…400
Speed Regulation '04:20
Start-up Torque 0.5Hz @ 200%
Control motor type Asynchronous Motor & Permanent magnet Motor
Brake chopper Internal
Brake Resistor 190Ω 100W . Brake Ratio 10%. For other ask Bosch Rexroth
Ventilation Fan No cooling fan
Internal DC Reactor - Line Choke Without
Internal EMC C3, Can be disable via a screw
DC Bus Terminal Without
Cold Plate IP20
Keypad Detachable 7 segment standard display (5 digits). Copy Unit
Firmware General firmware
Safety Torque Off Function (STO) Without
Analog Input - AI 2 AI @ 0…10 V or 0…20 mA
Analog Output - AO 2 AO @ 0…10 V or 0…20 mA
Digital Input - DI 5 DI - NPN/PNP@ 24V 4mA / 12V 8mA
5th DI support pulse max 50kHz
Digital Output - DO /td> 1 DO @ 30VDC, 50mA or Pulse max 32kHz
Relay Ouput -RO (Ta, Tb, Tc) 1 RO @ 250 VAC, 3A / 30VDC, 3A
Multi-Speed/Simple PLC YES-16 Stages
PID Control YES
Communication ModBus 485
Optional I/O Card YES - 4DI, 1AI, 1AO, 1OC,1 relay output
Optional Relay Output Card YES - 4 RO, 250 VAC, 3 A/30VDC, 3 A
Optional Communication Card YES - PROFIBUS DP, CANopen, SERCOS III,
PROFINET IO, Ethernet IP, Modbus TCP, EtherCAT
Optional Encoder Card YES - ABZ or Resolver
Size WxHxD (mm) 95x166x167
Weight (kg) 1.5
Mounting Wall or DIN, Side by Side
Rated Ambient Temperature 45 ℃